ЄДРПОУ: 
Пароль: 

Про Асоціацію Діяльність Новини Запитання до СРО Контакти Мапа сайту

19.07.2016

АУФТ прийняла участь в круглому столі «Розвиток ринку капіталу України» за участі представників SEC

Шановні члени Асоціації «УФТ»!

14 липня 2016 року представник Асоціації «УФТ» взяв участь в круглому столі на тему «Розвиток ринку капіталу України», який відбувся в київському представництві Світового банку.
Своїм досвідом ділились представники Комісії по цінним паперам та біржам США (SEC): керуючий директор Управління контрольно-правової роботи, розслідувань та проведення перевірок д-р Роберт Фішер, заступник директора Управління правозастосування Юрій Зелінські, заступник директора Управління міжнародного співробітництва Скотт Бьорвелл та заступник  регіонального директора Управління дотримання законодавства, проведення перевірок та розслідувань Джулі Преутт.

Позиції висловлені американськими колегами можна звести до таких основних тез:

- хоча SEC і не має універсальних рецептів, але має передовий досвід, котрим вважає за необхідне ділитись і допомагати впроваджувати передові практики регулювання ринків цінних паперів;
- в економіці неефективними є ті ринки, які мають високу вартість ресурсів, яка, в свою чергу, обумовлена або надмірними ризиками або надмірним регулюванням. Розміри ринків не в останню чергу залежні від якості їх регулювання.
З огляду на таке задачею регулятора є заохочувати до транзакцій і розкриття інформації не втрачаючи контролю.
- з двох моделей регулювання «контроль до факту» та «контроль після факту» SEC віддає перевагу останній. Питання допуску на ринок нових учасників та продуктів не може бути в компетенції державного апарату, оскільки збільшує корупційні ризики та органічно належить компетенція учасників самого ринку. Лише по результатах діяльності учасників SEC може приймати рішення про її неприпустимість.
«Ми покладаємось на галузь, щоб галузь сама була поліцейським, щоб галузь сама впроваджувала комплаєнс. Ми маємо бути партнерами» відзначив п. Р.Фішер.
- загальний підхід в правозастосуванні, контролі полягає в сприянні учасникам ринку. Так, за загальним правилом спершу виноситься попередження про необхідність усунення допущеного порушення і лише потім, якщо не вжито дієвих заходів, порушники притягаються до відповідальності.
При цьому до відповідальності притягається дуже незначна кількість осіб, в чиїх діях знаходять порушення. І в цьому також знаходить себе практика партнерства регулятора та ринку.
Красномовним показником є те, що з невеликої кількості справ про правопорушення, що доходять до суду, SEC виграє 80 %.
Безумовно, коли справа стосується шахрайства, зазіхання на майно, SEC реагує максимально швидко і рішуче.
- юрисдикція SEC поширюється не лише на професійних учасників, а й на всі відносини і всіх осіб пов’язаних з обігом цінних паперів та спорідненими ринками.
У випадку приєднання України до IOSCO на запити НКЦПФР фахівці SEC будуть готові не лише розкривати наявну у них інформацію, а й звертатись до інших органів для її пошуку.
- до особливостей роботи SEC належить також і те, що регулятор наділений не лише фактично слідчими функціями, а й ставить перед собою задачу ефективного повернення коштів ошуканим інвесторам і робить це безпосередньо сам.
- високу роль в професійних учасниках повинна займати особа відповідальна за комплаєнс та відповідні внутрішні процедури. SEC опікується постійним підвищенням кваліфікації таких фахівців, зокрема, поширюючи нову практику правозастосування по мірі її виникнення.
- представники SEC відзначили важливість створення системи ефективних важелів саморегулювання та самостримання на ринку цінних паперів. Так, зокрема, СРО виконують значну частину повноважень регулятора. Всі угоди про узгодження претензій до правопорушників і розміри узгоджених компенсацій (штрафів) є публічними. Правопорушники мають можливість за певних умов бути звільненими від відповідальності, якщо самі сповістили про порушення.
На прохання учасників круглого столу прокоментувати плани НКЦПФР фінансувати власну діяльність за рахунок безпосередньо фондового ринку, представники SEC відзначили важливість належної організації роботи регулятора та вказали, що шляхи пошуку коштів для цього в кожному окремому випадку мають опрацьовуватись індивідуально.
Учасники круглого столу погодились з представниками SEC в тому, що збільшення розширення повноважень регулятора на фондовому ринку повинно можливе лише  супроводжуватись одночасно ним зі збільшенням відповідальності його працівників та механізмів стримування від зловживання такими повноваженнями.

З повагою, Асоціація «УФТ».