ЄДРПОУ: 
Пароль: 


24-25 вересня в готелі Bristol відбувся Odessa Financial Forum. Подія, організована Асоціацією “Українські фондові торговці” (АУФТ) спільно з Громадською організацією “АСІ Україна”, зібрала більше двох сотень представників фінансової спільноти з України, Європи і США.

Warsaw Stock Exchange та American Chamber of Commerce in Ukraine виступили партнерами Одеського фінансового форуму. Генеральним спонсором Форуму стала компанія ICU.

Медіа-партнери: ЛІГАБізнесІнформ, журнал ФОКУС, портали Delo.ua, Financial Club, Лівий Берег та Fixygen. TV партнер — Ukraine Today. Спеціальний партнер — Thomson-Reuters. Інформаційна підтримка — CbondS і TRDATA.

У роботі Odessa Financial Forum взяли участь посол США в Україні Джеффрі Паєт і посол Канади в Україні Роман Ващук. Перед присутніми виступили з відео-зверненнями: Президент України Петро Порошенко і Голова НБУ Валерія Гонтарєва. Також Форум відвідали заступник Голови Адміністрації Президента України Дмитро Шимків, Голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі і Радник Голови Одеської обласної державної адміністрації Саша Боровик.

Odessa Financial Forum відкрив відео-зверненням Президент України Петро Порошенко. Він розповів про вже реалізовані та про заплановані до реалізації державою кроки з підвищення інвестиційної привабливості країни. Пан Порошенко наголосив, що найбільше вигоди отримає той, хто прийде першим.
Голова НБУ Валерія Гонтарєва розказала про те, як вдалося фактично врятувати банківську систему України, стабілізувати гривню і почати реформування банківського ринку.
Голова ООДА Міхеїл Саакашвілі поділився планами з перетворення Одеської області на зразковий регіон України, зробивши особливий акцент на нещодавно розроблений його командою “Одеський пакет реформ”.
Заступник Голови Адміністрації Президента України Дмитро Шимків підкреслив важливість успішної реструктуризації боргових зобов'язань, здійснених Міністерством фінансів України.

Перша панель першого дня Odessa Financial Forum була присвячена «Макроекономічній та фінансовій ситуації в Україні, поточному стану справ і перспективам». Модератор першої панелі Андрій Гундер, Президент American Chamber of Commerce.

Тімоті Еш, досвідчений спеціаліст з ринків Центрально-Східної Європи, який нещодавно приєднався до Nomura International — висловив оптимізм з приводу відновлення макроекономічних показників України: “Ця країна дійсно може здивувати багатьох — і уже в короткотерміновій перспективі”. Також він висловив подяку та задоволення рівнем кваліфікації НБУ і Мінфіну, з якими зараз має справу: “Це найкращий особовий склад цих інституцій за всю історію”.
Олександр Вальчишен, керівник аналітичного департаменту ICU, дещо розвіяв цей оптимістичний настрій: “Так, у нас є макростабілізація, але нам треба розуміти за рахунок чого вона відбулася. Останні статистичні показники суми інвестицій в основний капітал по відношенню до ВВП складають усього лиш 11%. Як на мене, це історичний мінімум”.
У свою чергу директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Сергій Ніколайчук звернув увагу на важливість реформування банківського сектору: “Характерним є приклад Туреччини, яка на початку 2000-х років також кардинально підійшла до очищення банківської системи, реалізувавши це навіть швидше, ніж Україна — і тим самим зробивши величезний вклад в економічне зростання”.
Домінік Меню, Голова корпоративного та інвестиційного бізнесу в Україні та Казахстані BNP Paribas наголосив, що “незважаючи на переважно негативний новинний фон довкола України, я оптимістично налаштований. Але успіх залежить від зусиль усіх нас”.

Запам'яталась фраза ще одного учасника даної панелі Заступника голови Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа про Президентську Програму реформування України на шляху до ЄС “Стратегія-2020”: “Yes, our aspiration is membership, but our target is qualification...”. Пан Дмитро зробив акцент на тому, що проведення необхідних структурних реформ в економіці України є водночас і інструментом досягнення мети (членства в ЄС), так і самоціллю — побудова здорової економіки України.
Наступний учасник панелі,Вадим Храмов, Bank of America Merill Lynch, звернув увагу на те, що у західних фінансових колах по відношенню до України панує не стільки оптимізм, скільки — певна надія на оптимізм. “Ми не очікуємо миттєвого відновлення економіки країни, попереду важка робота”, — наголосив він.

Друга панель першого дня Форуму пройшла під модераторством Олени Волошиної, Голови представництва International Financial Corporation в Україні. Тема панелі — більш ніж актуальна: «Що потрібно для приходу інвестора? Перспективи економічного зростання і фінансової стабільності України».
Саша Боровик, Радник Голови Одеської обласної державної адміністрації, розповів про розроблений командою Саакашвілі “Одеський пакет реформ”, який стосується не тільки Одеси, а й усієї країни. “Чи це буде Одеський пакет реформ, чи це буде якийсь інший схожий пакет, але реформи такого виду, як ми пропонуємо, мають відбутися обов'язково. Реформи мають зробити з цієї країни націю підприємців, націю людей, які не залежать від бюрократії, які можуть спокійно займатися бізнесом — і альтернативи цьому немає”.
У свою чергу Тимур Хромаєв, Голова НКЦПФР, наголосив на бажанні повернути українського інвестора в Україну: “Наш український інвестор може ще дуже багато. У нас 8 мільйонів вкладників в акції. Це на жаль, залишки приватизації, які були, але у нас був колосальний старт”.
Макар Пасенюк, керуючий директор ICU, розказав про парадоксальну ситуацію, коли здорові хороші українські компанії зараз продаватися чи залучати борговий капітал не хочуть, бо вважають, що макроекономічна ситуація в країні несприятлива, і тому треба почекати. “Але, в той же час з боку потенційних покупців якраз є зацікавленість, бо вони розуміють, що в такій ситуації доволі дешево можна придбати за дуже малі кошти дуже цікаві бізнеси. Отакий виходить парадокс” — говорить Макар Пасенюк.
Костянтин Магалецький, партнер Horizon Capital, фактично описав success story своєї компанії, яка успішно працює на українському ринку і яка, наприклад, на фоні девальвації білоруської національної валюти вийшла в прибуток з інвестиціями у цій країні. “У нас зросли серйозно інвестиції в ІТ-сектор. Крім того, що у нас є Ciklum, ми заінвестували в Rozetka, у нас є інші напрацювання, як у цій галузі, так і в інших”.
Відомий і успішний приватний інвестор з 15-ти річним досвідом роботи з українським суверенним і суб-суверенним боргом Андрій Павліченков відзначив: “За останні декілька років я бачу Україну такою, якою я її не бачив ніколи раніше. З'явилася реформістськи налаштована владна команда, зроблено дуже багато в частині стабілізації економіки, відновлена робота з МВФ, вбито безумні соціальні програми, які за останні 20 років були священними коровами, ідуть структурні реформи і нарешті Україна провела вдалу й успішну реструктуризацію зовнішнього боргу”.
Олена Волошина, Голова представництва IFC в Україні, підводячи підсумок панелі, сказала, що позиція IFC співпадає з очікуваннями представників приватного сектору: “Ми також не маємо кому видавати позики, ми також не маємо кому давати капітал, зараз фактично займаємося підтримкою роботи з існуючими клієнтами. А робити ж ми можемо набагато більше”. Пані Волошина вважає, що те що потрібно Україні зараз — це одна правильна, красива, успішна приватизація: “Бо після приватизації Криворіжсталі у мене двері не закривалися від різних потенційних інвесторів”.

Другий день Форуму розпочався третьою панельною дискусією на тему «Інфраструктурної реформи ринку капіталів в Україні». Модератор третьої панелі: Антон Пасечников, генеральний директор TRDATA, зазначив, що саме зараз є і ентузіазм, і люди, і можливості змінювати країну. З оцінки депозитарної системи розпочав свій скайп-виступ Браян Тейлор, BTA consulting. “Україні необхідно прагнути до злиття, спільної роботи всіх депозитаріїв — до об'єднання ЦД, депозитарію НБУ і Розрахункового центру”, - відзначив експерт. Короткий огляд ринку облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) та депозитних сертифікатів, а також перспективи запуску нових інструментів запропонував Костянтин Стеценко.
Олег Чурій, заступник Голови НБУ, розповів про перспективи реформування валютного законодавства та відкриття рахунку глобального депозитарію на базі депозитарію НБУ для спрощення доступу до українського ринку іноземного інвестора. Досвідом розбудови польського центрального депозитарію поділився Міхал Лукац, kdpw_. Юрій Шаповал, в.о. голови Правління Розрахункового центру: “Оптимальним кроком у розбудові фондової інфраструктури України буде об’єднання ЦД та РЦ, із обов'язковим наданням біржам можливості розбудувати власні центральні контрагенти, запустити систему клірингу та забезпечити відповідну конкуренцію біржових технологій”. Голова Правління НДУ Геннадій Журов відзначив, що для вдалого розвитку фондової інфраструктури важливо мати чітке розуміння цілей, до яких рухається Україна у фінансовій сфері.

«Розвитку фінансових інструментів, формуванню локального інвестора» була присвячена четверта панель Odessa Financial Forum. Вести обговорення продовжував Антон Пасечников. Заступник Голови НБУ Олег Чурій зробив презентацію про зміни у порядок проведення операцій зі стандартними інструментами управління ліквідністю НБУ. Заступник Міністра фінансів України Артем Шевальов розповів про перспективи випуску гривневих та валютних державних цінних паперів. Реалізовані та заплановані кроки щодо реформування страхового ринку України представив у своєму виступі член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.
Начальник управління корпоративних фінансів Укрсиббанк BNP Paribas Сергій Ягнич нагадав про ключову проблему у залученні іноземних інвестицій — законодавчу заборону на репатріацію прибутків та порадив відмовитись від практики первинного дилера. Директор ринків боргового капіталу ICU Руслан Кільмухаметов, у свою чергу, вважає, що: “Реальним драйвером ринку у найближчий час можуть стати державні компанії, міжнародні фінансові організації у ролі проактивних емітентів... Але такий крок має бути політичною волею”.

П’ята панель, що закривала Odessa Financial Forum підняла питання «Позабіржового ринку валюти, свопів і деривативів, запровадження стандартів ISDA/GMRA, The Model Code». Модератор: Павло Козак, Голова ACI Ukraine.
Дмитро Лазарєв, член Ради ACI Ukraine, розповів про кодекс поведінки професійних учасників ринку ACI, якій є у вільному доступі на сайті асоціації і який уже у цьому році перекладено українською мовою.
Тетяна Попович, директор блоку ринків капіталу Альфа Банк Україна, у своєму виступі зробила акцент на можливостях та перспективах ринку деривативів в Україні.
Ігор Олехов, Baker&McKenzie, поділився досвідом РФ з розвитку нормативного регулювання деривативів у відповідності до європейського законодавства.
У свою чергу Костянтин Стеценко, керуючий директор ICU, відзначив: «Питання хеджування ризиків і питання управління ризиками є надзвичайно актуальними для нашого ринку, а найкраще рішення щодо їх реалізації в українському правовому полі – це максимальна імплементація міжнародних стандартів».

У якості певного висновку, базуючись на численних відгуках учасників Форуму можна констатувати, що і Lviv Financial Forum 2014, і Odessa Financial Forum 2015 стали яскравими подіями на національному фінансовому ринку та дозволили обговорити широке коло питань, значущих для професійних учасників ринку, регуляторів, медіа, емітентів, локальних та міжнародних інвесторів.
Сподіваємося, що цей захід став хорошою нагодою привернути увагу до Одеси та Одеської області, — регіону, критично-важливого для майбутнього не тільки України, але й усієї Центрально-Східної Європи. Маємо надію, що, як і минулорічний Львівський, так і цьогорічний і Одеський заходи забезпечили певний внесок у розвиток інвестиційного потенціалу українських регіонів.